Main navigation

Past Alumni Award Winners

Distinguished Alumni Award
Award YearAlumni NameGraduating Class
2019Dr. Miller Liston1959
2018Charles E. James, Sr.1971
2017Elizabeth"Bettie" Whitlow Hite1963
2016Dr. W. Patrick Flannagan
Elizabeth L. Flannagan
William R. English
1974
1974
1958
2015Brig. Gen. Rodney D. Fogg1987
2014Dr. Joseph Thomas Lewis1961
2013The Class of 19631963
2012Jon P. Harr1987
2011Charles "Vic" Briscoe1952
2010John Michael Blackburn1973
2009Liesa Jo Jenkins1980
2008Paul Wesley Montgomery1974
2007Max Allen Weaver (Deceased)1958
2006William G. Adams
Jane Adams Boyd
1956
1957
2005Dr. James Stiltner1957
2004William M. McElroy II
Mary Owens McElroy
1984
1986
2003William D. Heizer
Linda Lawson Heizer
1958
1964
2002David L. Coffey
Patricia Baumgardner Coffey
1955
1955
2001M. Catherine Peeke1947
2000Carl L. Powers1956
1999William F. Junkin, III1963
1998Randall G. Cook
Nancy Thomas Cook
Arthur C. Hyde
1968
1968
1931
1997Peter D. Holler1967
1996Joseph W. Marler1978
1995Warren E. Payne1969
1994Katherine Womeldorf Paterson1954
1993James A. Robeson, Sr. 1960
1992Edgar W. Whitehead1967
1991May Joe Craig
Rhonda F. Craig
1941
1941
1990Dorsey D. Ellis1931
1989Jean Norman Bane1955
1988Peter P. Mitrushi1947
1987Thomas R. Peake1962
1986Timothy R. Duby
Eugene H. Haskins
1972
1955
1985James H. McCraray
Isaac Spahr
1911
1916
1984None Given
1983None Given
1982None Given
1981N. Taylor Knight
Charles H. Owens
1926
1957
1980Joseph W. Lawson, II1960
1979Lucas D. Phillips1929
1978Katherine Kesner Elliott1939
1977Vernon W. Darter1926
1976James B. Miles1920
1975William L. Painter1924
1974Baxter N. Shaffer1922
1973Ellis U. Harr1950
1972William P. Phipps1930
1971N. Neely Fleming1942
Legacy Award
Award YearAlumni NameGraduating Class
2019Alice Dokter1968
2018The Rev. Jack Dabney Family
Pete D. Holler
Ann Kelley Holler
John J Holler, Jr.
Janet Holler Bentley
Jessica Lowry Bell
Julia Lowry Evans
William Buchanan Lowry
Rebecca Kelley Lowry
Barbara Lowry Landes
Norman Evans
Linda Felty Evans
Amy Everard Thompson
Nancy Everard Gordon
Ben Lowry
Chris Saufley
Kimberly Kelley Saufley
1963
1967
1968
1969
1994
1998
2002
1972
1972
1971
1972
1973
1998
1999
2002
1993
1994
2017None Given
2016Ridenour Family
Greer Family
Brantley Family
2015Mr. Timothy P. Burns
Jane Burns
Peter J. Burns
Daniel Burns
Deborah Burns Pasko
1995
1996
1996
1999
2000
2014Andrew "Bucky" Buchanan
Grundy Sexton Buchanan
Melanie Buchanan Sherrod
Eden Buchanan Sherrod
1956
1927
1978
2013
2013Sarah Wingard
Kevin Wingard
Maggie Wingard Hall
Chris Hall
Rachel Wingard
Karie Barron
James Stergios
1997
2008
2009
2009/11
2013
2013
2011
2012Geraldine "Gerry" Whitner
Steve Whitner
Tracy Robeson Whitner
Jim Robeson
Jeanie Lansford Robeson
Jerry Ward
Carolyn Lansford Ward
Rebecca Horn Henderson
1957
1987
1989
1960
1962
1960
1960
1991
2011John W. McClintock, III
Michael McClintock
Patrick McClintock
1974
1976
1987
2010None Given
2009Henry Ewing "Ted" Hale
Sam Hale
Dan Hale
David Hale
1960
1964
1969
1976
Young Alumni Achievement Award
Award YearAlumni NameGraduating Class
2019Dr. David Rudd2008
2018None Given
2017Katie Gomola Arnold2005
2016Richard B. Neufeld2004
2015Eric J. Fields2002
2014Dr. Heather M. Barker Whitney2003
2013Bridgett D. Tsepas2006
2012Andrew Jebasingh2002
2011J. Jasen Eige1994
2010Dottie Kizer Weigel1999
2009Jason Mumpower1995
2008Jerry N. Caldwell1997
2007Dr. Amy M. Ryan1991
2006Theodore "Tad" Hutcheson, Jr.1989
2005Tariq Zaidi1990
Volunteer of the Year Award
Award YearAlumni NameGraduating Class
2019None Chosen
2018Jim Casada1964
2017Jim Jordan1971
2016Samantha Lane2011
2015Barbara Cross
2014David Hopper1972
2013None Chosen
2012Jewel Bell
2011Carol Smith Green1979
2010Anne Clemmons Liston
J. Miller Liston
1957
1963
2009Randy Cook
Nancy Cook
1968
1968
2008Richard Barr1966
2007Elizabeth "Bettie" Hite1963
Honorary Alumni
Award YearAlumni Name
2019Jewel Bell