interior static banner

King University News :: King University Students Honored for Accomplishments and Service

BRISTOL, Tenn., April 23, 2014 – King University held its annual honors convocation on Monday, April 21 to honor students for their academic and athletic accomplishments as well as their commitment to community service. The following students were presented awards in recognition of their achievements.

Jack E. Snider Honors Fellows Graduates

Kayla Bartosch – Triangle, Va.

Coretta Holmes – Hixson, Tenn.

Rachel Donaldson – Greeneville, Tenn.

Katelyn Hodges – Franklinville, N.J.

Sawan Jadav - Ahmedabad, Gujarat, India

Brittany Linkous – Bristol, Tenn.

Tinsley Long – Pulaski, Va.

Danielle Matherly – Johnson City, Tenn.

Jason Thead – Sevierville, Tenn.

Candace Whitner – Fort Collins, Colo.

 

The Frederick Buechner Institute Award

Hanna Burnett – Knoxville, Tenn.

 

SCHOOL OF APPLIED SCIENCE AND TECHNOLOGY

Outstanding Graduate in Communication Studies Award

Andre Latimore – Jonesborough, Tenn.

 

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES

Religious Studies Award

Claire Marie Smith – Johnson City, Tenn.

Foundations of Christian Thought and Practice Award

Fall 2013 – Anna Christine Morrell – Bristol, Tenn.

Spring 2014 – Matthew Henry Miller – Bluff City, Tenn.

Greek Award

Elizabeth Clay – Meadowview, Va.

Philosophy Award

Coretta Holmes – Hixson, Tenn.

French Language Award

Kelsey Collins – Bluff City, Tenn.

Advanced Studies in French Award

Guiherme Muller – Bristol, Tenn.

Spanish Language Award

Taylor Nicole Smith – Jewell Ridge, Va. 

Advanced Studies in Spanish Award

Brittani Molina – Bristol, Va.

American Choral Directors Association National Student Award

Candace Whitner – Fort Collins, Colo.

Allen Trousdale Guild Players Award

Tinsley Long – Pulaski, Va.

Tammy Denton – Bristol, Va.

History Award

Jason Thead – Sevierville, Tenn.

Women’s History Club Award

Alexander (Bo) Pogoloff – Boone, N.C.

John W. Burgess Award in Political Science

Lauren Gibson – Abingdon, Va.

Howard and Pearl Weaver Award in Organic Chemistry

Caleb Green – Blountville, Tenn.

Arthur W. King Memorial Scholarship in Physics

William Boyce - Nesles-la-Vallée, France

Sarah Katherine Stamper Award in Biology

Caleb Corona – Blountville, Tenn.

Eula Cosby Coffey Awards in the Basic Sciences

General Biology – Rebekah Frye – Chilhowie, Va.

General Chemistry – Rebekah Frye – Chilhowie, Va.

General Physics – Danielle Brook Widner – Marion, Va.

Natural Science and Mathematics Award

Jose Rodrigo Avila - Cuernavaca, Morelos, Mexico

William E. Torbert Memorial Scholarship

Rhianna Fillers – Greeneville, Tenn.

 

SCHOOL OF BEHAVIORAL AND HEALTH SCIENCES

Security Student Award

Katelyn Hodges – Franklinville, N.J.

Intelligence Scholar Award

Brittany Linkous – Bristol, Tenn.

Psi Chi National Honor Society in Psychology

Kayla Bartosch – Triangle, Va.

Hillary Griffin – Newton, N.C.

Ellen Osborne – Bristol, Va.

Outstanding Student in Athletic Training Award

Tiffany Brooke Baines – Bristol, Tenn.

The King University Chapter of Iota Tau Alpha, Gamma Theta, Inaugural Inductees

2013 Inductees:

Seniors:                Tiffany Baines – Bristol, Tenn.

                             Jeremiah Funk – Washington Boro, Penn.

Juniors:                Chelsea Bowling – Elizabethton, Tenn.

                             Tyler Martin – Bristol, Tenn.

                             Eliza Parker – Oswego, N.Y.

                             Sarah Wilson – Blountville, Tenn.

2014 Inductees:

Juniors:                Brittany Faust – Butler, Penn.

                             Megan Hyatt – Elizabethton, Tenn.

Sophomores:        Emily Davidson – Kingsport, Tenn.

                             Blair Fields – Bluff City, Tenn.

                             Ashley Iliff – Newton, N.J.

                             Jeremy Stamper – Marion, Va.

 

SCHOOL OF BUSINESS AND ECONOMICS

Outstanding Business and Economics Graduate Award

Pablo Jose Vidal Bermudez De Castro – Madrid, Spain

Outstanding Bachelor of Business Administration Graduate Award

Carolyn McConnell – Abingdon, Va.

Outstanding Master of Business Administration Graduate Award

Derek Evans – Newport, Tenn. 

Enactus Leadership Award

Shirley Langford – Cape Coral, Fla.

 

SCHOOL OF EDUCATION

Excellence in Teaching Award

Moseley King – Bristol, Tenn. 

Outstanding Master of Education Graduate Award

Kristin Smith – Kingsport, Tenn.

 

SCHOOL OF NURSING 

Nursing Honors Award

Nathan Heacock – Bristol, Tenn.

Zoe Cagle – Kingsport, Tenn.

 

PEEKE SCHOOL OF CHRISTIAN MISSION 

Catherine Peeke Award

Candace Whitner – Fort Collins, Colo.

 

TORNADO ATHLETICS

Conference Carolinas Murphy Osborne Award

Jose Rodrigo Avila - Cuernavaca, Morelos, Mexico

Academic Athlete of the Year Award

Spencer Frantom – Morristown, Tenn.

Fellowship of Christian Athletes Female Student Athlete of the Year Award

Jade Schroeder –Cocoa, Fla.

Fellowship of Christian Athletes Male Student Athlete of the Year Award

Hunter Smith – Bristol, Tenn.

Team Academic Award

Women’s Volleyball

Chi Alpha Sigma National Collegiate Honor Society Inductees

Men’s Tennis:                   Jose Rodrigo Avila - Cuernavaca, Morelos, Mexico

                                         Pablo Jose Vidal Bermudez De Castro – Madrid, Spain

Track and Field:                Maegan Henry –Bluefield, Va.

Men’s Soccer:                   Peter Griffith – Ballyclare, Northern Ireland

                                         Kendale Liburd – St. Kitts, West Indies

                                         Luis Alonso – Sugar Hill, Ga.

Men’s Volleyball:             Jeremiah Funk - Washington Boro, Penn.

Women’s Volleyball:        Kelsey Griffitts – Bristol, Va.

                                        Tiffany Baines – Bristol, Tenn.

                                        Payton Tipton – Cleveland, Tenn.

                                         Jordan Baty – Wilmington, N.C.

                                         Brooke Calhoun – Jonesborough, Tenn.

                                         Summer Kremer – Saluda, N.C.

Golf:                                  Anna Walker – Marion, Va.

                                         John Scott – Glascow, Tenn.

Women’s Soccer:             Rebekah Ramstack – Wichita, Kan.

                                        Anna Cozart – Knoxville, Tenn.

                                        Casey Shanklin – Knoxville, Tenn.

Women’s Cross Country:  Evan Ferrell – Cedar Bluff, Va.

Men’s Cross Country:       Spenser Frantom – Morristown, Tenn.

Cycling:                             Julian Cabra – Gray, Tenn.

Swimming:                         Jade Schroeder – Cocoa, Fla.

                                          Shirley Langford – Cape Coral, Fla.

                                          Kelsey Wiese – Gallatin, Tenn.

Women’s Basketball:         Chelsea Bowling – Elizabethton, Tenn.

                                           Tia Keitt – Dallas, Ga.

                                           Bonnie Durrett – West Paducah, Ky.

                                           Kelly Jackson – Madison Heights, Va.

Men’s Basketball:               Brandon Crompton, Hurricane, W.Va.

                                           Logan Lyle – Unicoi, Tenn.

Baseball:                             Ryan Nichols – Dumfries, Va.

                                            Reiss Stanley – Lenior City, Tenn.

                                            Justin Trent – Kingsport, Tenn.

                                            John Wallace – Maynardville, Tenn.

                                            Landon Weitekamp – Farmersville, Ill.

                                            Eric Stapleton – Defiance, Ohio

Women’s Wrestling:             Lorrie-Ann Ramos – Orlando, Fla.

Softball:                               Cassie Ringstaff – Pounding Mill, Va.

 

 

STUDENT AFFAIRS

Student Leadership Award

Trevor Emmanuel Wentt – Virginia Beach, Va.

Resident Assistant of the Year

Jason Thead – Sevierville, Tenn.

Bristol’s Promise Community Service Award

Jeremiah Wayne Funk – Washington Boro, Penn.

Faculty / Staff Appreciation Award

Faculty: Dr. Craig McDonald, professor of English

Staff: Leona Jennings, executive assistant to the vice president for Student Affairs

2014/2015 Student Government Association Leadership

President – Lauren Nicole Miller – Bluff City, Tenn.

Vice President – Alexander (Bo) Pogoloff – Boone, N.C.

2014/2015 Faculty and Student Lecturers

Faculty:        Dr. Han Chuan Ong, dean of King’s College of Arts and Sciences

                    Wendy L. Traynor, assistant professor of Mathematics

Student:       Lauren Nicole Miller – Bluff City, Tenn.

                    Elizabeth Joyce Owens – Grundy, Va.

###

King University is a Presbyterian, doctoral-level comprehensive university. Founded in 1867 as King College, the University offers more than 90 majors, minors, pre-professional degrees and concentrations in fields such as business, nursing, law, medical and health sciences, pharmacy, education, and humanities. Graduate programs are offered in business administration, education, and nursing. A number of research, off-campus learning opportunities, and travel destinations are also available. King University is a NCAA Division II and a Conference Carolinas member with 25 varsity sports. For more information about King University, visit www.king.edu. King University does not discriminate against academically qualified students of any race, color, national or ethnic origin, sex, age, or disability. King University is certified by SCHEV to operate locations in Virginia. For more information, contact the King University office at Southwest Virginia Community College, 309 College Road, Richlands, VA 24641.