interior static banner

King University News :: King College Students Honored for Accomplishments and Service

King College held its annual honors convocation on Monday, April 16 to honor students for their academic and athletic accomplishments as well as their commitment to community service.  The following students were presented awards in recognition of their achievements:

 

Who’s Who Among Students in American Universities and Colleges Award

Sarah Elizabeth Anderson – Bluff City, Tenn.

Brent Allen Baker – Kingsport, Tenn.

Jason Lee Baker – Gate City, Va.

Joshua D. Bamberger – Waterloo, Ontario, Canada

Nathan Louis Berg – Meadowview, Va.

Gregory Lynn Blessing – Gate City, Va.

Jonathan Wayne Bowers – Talbot, Tenn.

Virginia Joan Bowers – Elizabethton, Tenn.

Kristie Ann Clark – New Tazewell, Tenn.

Jamie Ryan Cox – Wise, Va.

Tyler Dewayne Crowder – Crab Orchard, Tenn.

Ashlyn Danielle Davidson – Abingdon, Va.

Kristina Lynette Edwards – Lebanon, Va.

Benjamin Dryden Fleenor – Bristol, Tenn.

Jana M. Gross – Belbrook, Ohio

Seth Aaron Hale – Knoxville, Tenn.

Michelle Lynn Hillis – Kingsport, Tenn.

Stephanie Marie Jenkins – Loudon, Tenn.

Christy Nichols Johnson – Johnson City, Tenn.

Kathryn Elisabeth Justice – Abingdon, Va.

Matthew David Kilgus – Roanoke, Va.

Terry J. Kleineick – Kingsport, Tenn.

Christy Lauren Kooch – Knoxville, TEnn.

Gary D. Leeman – Rogersville, Tenn.

Laura C. Lewellin – Abingdon, Va.

Angelia R. Maddox – Rogersville, Tenn.

Joey Alexander Mink – Bristol, Va.

Suzanne Rose Parkerson – Johnson City, Tenn.

Seth Duncan Peltier – Bristol, Va.

Allison Kristine Rochelle – Gray, Tenn.

Brittany Marisa Rock – Kingsport, Tenn.

Ramona Romano-Deskins – Mount Carmel, Tenn.

Gracie Nicole Rossie – Blountville, Tenn.

Hannah Elise Shankel – Bristol, Va.

Elizabeth Mercedes Shipley – Jonesborough, Tenn.

Alex Stophel – Bluff City, Tenn.

Kendrea Lea Todt – Bristol, Tenn.

Bryant Edward Walker – Knoxville, Tenn.

Whitney Lee Webb – Abingdon, Va.

Lauren Samantha Wilson – Norris, Tenn.

Sherrie Nicole Woods – Bristol, Tenn.
 

Student Leadership Award

Brittany Cook – Shelbyville, Tenn.
 

R.A. of the Year Award

Alley Dale Young – Lyndonville, Vt.
 

Bristol’s Promise Service Award

Abbey Kitts – Tazewell, Va.
 

Jack E. Snider Honors Fellows

Andrew Cleland – Albany, Ga.

Gigi Good – Boca Raton, Fla.

Seth Hale – Knoxville, Tenn.

Brittany Jones – Blountville, Tenn.

Matt Kilgus – Roanoke, Va.

Caleb Smith – Hampton, Tenn.

Tyler Stanley – Bristol, Tenn.

Alex Stophel – Bluff City, Tenn. 
 

Frederick Buechner Institute Award

Jonathan Kiser – Mendota, Va. 
 

Bible and Religion Award

Jacob Singleton – Galax, Va. 
 

Philosophy Award

Micah Bolden – Knoxville, Tenn. 
                            

Graham Landrum Memorial Scholarship Fund

Ambrea Johnson – Bristol, Tenn.
 

Geneva King Memorial Scholarship Fund

Eden Sherrod – Kingston, Tenn. 
 

Evelyn W. Snider English Scholarship

Jessica Roberts – Roanoke, Va. 
 

Spanish Language Award

Kristin Proffitt – Blountville, Tenn.
 

Advanced Studies in Spanish Award

Jacob Hope – Abingdon, Va. 
 

American Choral Directors Association National Student Award

Laura Harris – Richlands, Va. 
 

Evelyn W. Snider Applied Music Scholar

Kris Mangrum – Bristol, Tenn. 
 

Allen Trousdale Guild Players Award

Ian Charles – Soddy Daisy, Tenn.

Michael Levi Tignor – Meadowview, Va. 
 

History Award

Seth Hale – Knoxville, Tenn.

Laura Harris – Richlands, Va.

Whitney Webb – Abingdon, Va. 
 

Women’s History Club Award

Ethan Fields – Castlewood, Va.

Sarah Houck – Bluff City, Tenn.

Seth Peltier – Bristol, Va.   
                           

John W. Burgess Award in Political Science

Matt Kilgus – Roanoke, Va.
 

Psi Chi National Honor Society in Psychology Inductees

Lana Daston – Abingdon, Va.

Michele Donihe – Harrison, Tenn.

Shannon Earwood – Carson City, Nev.

Nelson Haje – Hagerstown, Md.

Heather Shrader – Kingsport, Tenn.

Jacob Singleton – Galax, Va.

Jenna Terry – Johnson City, Tenn. 
 

Natural Science and Mathematics Award

Brent Baker – Kingsport, Tenn. 
 

Eula Cosby Coffey Awards in the Basic Sciences

General Biology:  Kelsey Griffitts – Bristol, Tenn.

General Chemistry:  Danielle Brook Widner – Marion, Va.

General Physics:  Brittany Rock – Kingsport, Tenn. 
 

Sarah Katherine Stamper Award in Biology

Tiffany Lentz - Murfreesboro, Tenn.
 

Howard and Pearl Weaver Award in Organic Chemistry

Kelsey Griffitts – Bristol, Va. 
 

Arthur W. King Memorial Scholarship in Physics

Julie King – Mount Airy, N.C. 
 

William E. Torbert Memorial Scholarship

Ro Avila – Cuernavaca, Mexico
 

Grant-funded Undergraduate Research in Humanities and the Social Sciences through the Appalachian College Association and the University of North Carolina at Asheville

Michele Donihe – Harrison, Tenn.

Lisa Drudy – Pioneer, Tenn.

Ethan Fields – Castlewood, Va.

Seth Hale- Knoxville, Tenn.

Sarah Houck – Bluff City, Tenn.

Seth Peltier – Bristol, Va.

Joshua Russell – Kingsport, Tenn.

Rebecca Starr – Abingdon, Va.

Whitney Webb – Abingdon, Va. 
 

Outstanding Business and Economics Graduate Award

Ashlyn Danielle Davidson – Abingdon, Va.

Allison Kristine Rochelle – Gray, Tenn. 
 

Outstanding Bachelor of Business Administration Graduate Award

Gregory Lynn Blessing – Gate City, Va. 
 

Outstanding Master of Business Administration Graduate Award

Jeff Frazier – Kingsport, Tenn. 
 

Student in Free Enterprise (SIFE) Leadership Award

Jared Russell – Woodlawn, Va. 
 

Excellence in Teaching Award for Elementary Education

Nancy Blevins – Shady Valley, Tenn. 

Excellence in Teaching Award for Middle Grades Education

Ashley Pittman – Norris, Tenn.
 

The Excellence in Teaching Award for Secondary Education

Kregg Mabe – Abingdon, Va.
 

Outstanding Master of Education Graduate

Jennifer Wirth – Kingsport, Tenn.
 

Nursing Honors Award

Sherrie Nicole Woods – Bristol, Tenn.

Seth Daniel Johnson – Gray, Tenn.   
                           

Catherine Peeke Award

Kara Ashlyn Hollingsworth – Dayton, Tenn. 

Academic Athlete of the Year

Ashley Pittman – Norris, Tenn. 
 

Fellowship of Christian Athletes (FCA) Student Athlete of the Year Award

Brandon Reed – Seymour, Tenn.
 

Athletic Team Academic Award

Women’s Volleyball         
                     

Faculty and Student Lecturers for 2012-2013

Faculty Lecturers:
Dr. John Graham, professor of Biology and Neuroscience
Dr. Joseph Fitsanakis, instructor and coordinator for Security and Intelligence Studies

Student Lecturers:
Jacob Strang – Bristol, Tenn.
Elisabeth Ferguson – Knoxville, Tenn.